pátek 29. ledna 2016

Young / tech - students konference


The Atlantic & College Board Writing Prize


2016 Call for Entries

Submission window: Jan. 1–Feb. 28, 2016
The Atlantic & College Board Writing Prize returns for its second year! This time, we’re looking for exceptional high school student essays that insightfully analyze and interpret a meaningful work of art.
Our understanding of the human experience is enhanced by the study of significant historical artifacts. When we interact with art — when we learn about it, think about it, write and talk about it — we participate in a larger, ongoing conversation about culture and society. The 2016 Writing Prize contest invites you to be part of this conversation.
Your essay should share your perspective on the artwork you choose to write about, and it should also include evidence that backs up your conclusions. We’re looking for writing that is both interesting and instructive, and that clearly communicates your experience with the artwork and your views on it.
Essays should be between 1,000 and 1,500 words and can be submitted from Jan. 1 to Feb. 28, 2016. You’ll need to ask a teacher-sponsor to approve and submit your essay; see How to Enter for more on that. We’ll select one student winner who will earn a $5,000 prize and have his or her essay published in the September 2016 issue of The Atlantic.

The Importance of Writing

Don't Miss Your Chance at Fame and Fortune

Ask your teacher to visit this site between Jan. 1 and Feb. 28 to submit your essay.
 
Writing is one of the most important skills to master. Not only is writing essential for college and career, but learning to write clearly also helps students develop their thinking skills. To be successful at analytical writing, students must support their arguments with evidence found in the text and clearly convey information to the reader. It is this kind of writing that allows students to build knowledge, deepen understanding, and develop informed opinions.
With this in mind, [Opens in New Window]The Atlantic and the College Board have collaborated to create this annual contest. The focus of this contest will change each year to align with the introduction of a newly redesigned AP course and exam.

Reminder

Submissions for The Atlantic & College Board Writing Prize open Jan. 1, 2016.

pondělí 25. ledna 2016

Letná Akadémia Discover

KURZY

Zde se můžete podívat na popisy kurzů, které nabízíme na československých turnusech v létě 2016. Pro informace o kurzech na mezinárodním turnusu se podívejte na anglickou verzi stránky.
Ještě s některými lektory dolaďujeme jejich kurzy – přijďte se za pár týdnů znovu podívat na své oblíbené kurzy, třeba budou ještě zajímavější!
17.7. – 24.8.201621.8. – 28.8.2016

KURZY NABÍZENÉ NA DISCOVERU 17.7. – 24.7.2016

Behaviorální ekonomie

Behaviorálna ekonómia využíva poznatky z oblastí psychológie a sociológie a aplikuje ich na ekonomické problémy. Hlavnou témou kurzu bude, čo riadi ľudské rozhodovanie. Sme perfektne racionálni a vždy iba zvažujeme náklady a prínosy? Alebo je v našom chovaní množstvo chýb (a sú to naozaj chyby)?
Pri každej téme sa budeme venovať relevantným ekonomickým modelom, experimentom, ktoré ich vyvracajú (niektoré si aj samy skúsime) a spôsobom, ako tie modely vylepšiť. Budeme analyzovať prečo sú ľudia obézni, aj keď nechcú, prečo nešetria dostatočne na dôchodok a ako je možné, že niekedy prispievajú na charitu. Pozrieme sa aj na to, aké majú poznatky z behaviorálnej ekonómie praktické využitie pre jednotlivcov a spoločnosť celkovo.
Kurz je ideálny pre študentov so záujmom o spoločenské vedy alebo verejnú politiku (aka public policy), ktorým nevadí malé množstvo matematiky. Nič ťažšie ako schopnosť upravovať lineárne rovnice sa však neočakáva.

Bioetika

Bioetika je aktuální a rychle se rozvíjející kategorie aplikované etiky, která řeší základní otázky lidského života ve vztahu k novým technologiím a vědeckému pokroku. Hranice možného a představitelného se posouvá a ve hře není nic jiného než lidský život – kde začíná a končí? Měl by lékař zachraňovat dítě vážící 500g? Budeme děti navrhovat podle svých představ a místo biologického táty a mámy mít třeba dvě biologické mámy? Proč pacient může odmítnout lékařskou péči, ale nemůže požádat o eutanazii? Kdo má právo vlastnit naše geny? Nebylo by lepší obchod s orgány legalizovat? V kurzu bioetiky budeme na tyto a podobné otázky hledat odpovědi pomocí základních etických principů jako utilitarismu a deontologie. Kurz bude probíhat podle jednotlivých témat:
  1. Úvod do filozofie etiky, úvod do bioetiky, zamyšlení se nad svými vlastními názory a předsudky v oblasti bioetiky.
  2. Umělá reprodukce – děti ze zkumavky na přání; náhradní mateřství; možnosti 3 a více rodičů.
  3. Genetika – klonování; manipulace s geny ke zlepšení inteligence či vzhledu; hledání hranice toho, co je “normální”.
  4. Obchodování s orgány – hledání odpovědí a argumentů proč trh s orgány legalizovat či nikoliv.
  5. Smrt a umírání – co je to dobrá smrt; eutanazie; paliativní péče.
  6. Simulace etické komise v nemocnici společně se studenty v kurzu medicíny – na skutečném případě ze života budeme modelovat rozhodování o léčbě, životě a smrti.
V kurzu budeme hodně diskutovat na základě předem zaslaných materiálů, jako například novinové články, televizní dokumenty, filmy, nebo TedX přednášky. Kurz je určen zejména pro účastníky, kteří se nebojí důležitých a komplikovaných témat a kteří si chtějí otestovat své etické postoje, nebo je změnit či teprve vytvořit. Kurz proto není zaměřen na debatu ve smyslu soutěžního debatování, ale na debatu, která Vám pomůže najít vlastní odpovědi na etické otázky. V kurzu nebudeme provádět vědecké ani laboratorní experimenty.

Debata pre začiatočníkov

Argumentácia je súčasťou bežného života každého z nás. Umenie presvedčiť súrodencov, rodičov, učiteľov či kamarátov vyžaduje v každej situácii tie isté základné zručnosti. V tomto kurze sa naučíte tvoriť argumenty, dokazovať svoje tvrdenia, reagovať na cudzích, a na čo je to všetko dobré – od riešenia problémov v škole či v komunite, až po celospoločensky závažné témy. Naučíte sa, ako funguje formálna debata, a ako môže búrať predsudky a viesť k hlbšiemu pochopeniu vašich vlastných názorov. Možno sa pridáte k absolventom kurzu, ktorí sa rozhodli založiť debatný klub. To všetko pod vedením lektorov, ktorí sami boli či ešte stále sú aktívnymi debatérmi.

Debata pre debatérov

Tento kurz je určený pre debatérov, ktorí majú za sebou aspoň rok v debatných programoch SDA či ADK. Jeho predmetom budú pokročilé argumentačné techniky, debatná stratégia, stavba argumentačných línií a základné princípy rozhodovania. Hodiny budú pozostávať najmä z cvičení, aby účastníci mali dostatok priestoru novonadobudnuté zručnosti vyskúšať v praxi.

Efektivní altruismus

V tomto ambiciózním kurzu budeme za pomoci interaktivních cvičení a diskuzí prozkoumávat následující otázky: 
  • Jak mohu nejlépe využít své talenty a dovednosti k co největšímu zlepšení světa?
  • Které kariérní dráhy a akademická odvětví mi nejvíce pomohou dosáhnout mých cílů? Měl bych jít do akademické sféry, založit byznys, nebo se vrhnout do politiky?
  • Jak mohu použít poznatky moderní psychologie, abych si vytvářela pravdivé názory a dělala racionální rozhodnutí o těchto a jiných problémech?
  • Které problémy jsou nejdůležitější? Měla bych se zaměřit na boj proti chudobě, reformu vzdělání nebo zmenšení rizika vyhynutí lidstva?
  • A proč bych se o to vše vůbec měla zajímat?
Tento kurz nebude dobrou volbou, pokud 
  • Nejsi ochotný/á změnit názor o politckých dogmatech, zpochybňovat základní filosofické předpoklady nebo odchýlit se od zaběhlých způsobů myšlení
  • Myslíš si, že na světě není co zlepšit nebo si nedokážeš představit, že by ses o to někdy snažil(a)
  • Rád(a) argumentuješ, abys vyhrál(a) spor, ne kvůli dobrání se pravdy.
Pokud se k Tobě vztahují opaky těchto výroků, kurz by Ti měl sedět. 
Kromě zdravého rozumu budeme v kurzu pracovat s logickou argumentací a relevantními koncepty z analytické filosofie, ekonomie a psychologie. Proto se bude tento kurz dobře doplňovat s jednou ze zmíněných disciplin. 
Každá hodina bude vyžadovat 30-60 minut přípravy s interaktivními online zdroji, krátkými články nebo přednáškami. Zájemci mohou využít obrovského množství nepovinných zdrojů. Na konci kurzu by si studenti měli osvojit základní myšlenkové principy efektivního altruismu, metody racionality a rozhodování o vlastní životní dráze. 

Environmentální studia

Veľmi populárnou témou v súčasnej spoločnosti je stav nášho životného prostredia. Ľudia začali pozorovať zmeny v našej klíme, ako napríklad výkyvy počasia, stúpajúca priemerná teplota Zeme, rast hladiny oceánov, znižovanie oceánskeho pH alebo úbytok korálov. Globálna zmena klímy je jeden z najakútnejších problémov súčasného sveta a je to len a len v našich rukách či budúce generácie budú oceňovať naše zodpovedné správanie alebo sa budú zlostiť nad jeho nedostatkom.
Súčasné environmentálne problémy sú v skutku interdisciplinárny problém na ktorý sa dá pozrieť z etického, sociálneho alebo vedeckého pohľadu. Na našom kurze budeme skúmať chemickú podstatu globálnych problémov. Primárnym zámerom bude pochopiť mechanizmy rôznych javov cez ktoré sa budeme oboznamovať so základnými konceptami v chémií. Príklady tém, o ktorých sa budeme rozprávať sú:
  • Globálne otepľovanie: Čo je to skleníkový efekt? Prečo je CO2 dobrým skleníkovým plynom a O2 nie? Ako molekulárna štruktúra ovplyvňuje absorpciu radiácie? Čo je to čierne teleso?
  • Okysličovanie oceánov: Čo je to kyselina? Čo je to zásada? Ako sa dá zmerať sila kyseliny? Ako pH vody ovplyvňuje morskú faunu a flóru?
  • Plasty: Prečo sú plasty problém pre životné prostredie? Čo je to polymér? Čo je to entalpia a entropia?
  • Environmentálna zodpovednosť: Čo môžem spraviť aby som znížil svoj negatívny dopad na životné prostredie? Prečo by som mal byť environmentálne zodpovedný? Aký to má zmysel keď aj tak ľudia okolo mňa takí nie sú?
Počas hodín budeme veľa diskutovať, zamýšľať sa nad chemickými podstatami a hľadať súvislosti. Nebudeme len teoretizovať, ale čo bude v našich silách sa pokúsime sami si odvodiť, dokázať. I keď chémia je experimentálna veda, počas nášho kurzu sa experimentom venovať nebudeme a naše chemikálie budú hlavne pero a papier.
Kurz je určený komukoľvek, kto sa chce oboznámiť so súčasnými environmentálnymi problémami a získať ich základné pochopenie. Keďže chémia, o ktorej sa budeme rozprávať je veľmi odlišná od tej stredoškolskej (hlavne v spôsobe akým sa na chemické javy budeme pozerať) tento kurz je vhodný kandidát pre kohokoľvek, kto chce lepšie pochopiť fundamentálne koncepty chémie a vlastne zistiť, o čom chémia je. Pre nadšencov existuje možnosť spoločnej večere alebo spoločných večerov, kde sa môžeme ponoriť do hlbín chémie a rozprávať sa o zaujímavostiach ako Schrodinger, teória orbitálov, spektroskopia alebo organická syntéza a mechanizmy.

Fyzika

V tomto kurzu nebudeme řešit žádné složité rovnice, spíše budeme o problémech současné fyziky a světa kolem nás přemýšlet. Vyzkoušímě si teoreticky i prakticky některé ne zrovna intuitivní koncepty, a budeme replikovat postupy, kterými si prošli fyzikální velikáni, když přicházeli na své zásadní objevy.Témata budou hlavně velikosti a rozměry ve Sluneční soustavě a ve vesmíru, měření času, rychlostí, určení polohy na Zemi, gravitační a Keplerovy zákony. Postupně přejdeme k aktuálním problémům a otázkám současné fyziky – existence mimozemských civilizací, vznik života (nejen) na Zemi, vznik vesmíru atd. 
Kurz je vhodný pro zvídavé jedince, kteří by chtěli lépe pochopit koncepty, které se ve škole zestručňují nebo přeskakují. Budeme odvozovat několik postupů, kterými si prošli velikáni jako Einstein, Keplet nebo Newton, takže pokud chcete poznat, jak postupovali, co jejich bádání obnášelo a jak se asi cítili, když ke svým objevům došli, je to kurz přesně pro vás!

Machine Learning

Machine learning (strojové učenie) je obor, na ktorom buduje väčšina moderného výskumu umelej inteligencie. Čo myslia Stephen Hawking a Elon Musk tým, keď vravia, že umelá inteligencia môže byť veľmi nebezpečná pre ľudstvo. Budeme sa snažiť pochopiť základné princípy, ale oboznámime sa aj s hlavnými prúdmi myslenia v tomto obore. Budeme vedieť čo znamenajú pojmy ako deep learning a probabilistic programming. Kde na tom momentálne sme a kedy môžme očakávať „strong AI“?
  • História AI, úvod do machine learning: čo sa snažíme riešiť a ako sme na tom?
  • Matematické a informatické základy pre machine learning: vektory, matice, derivácie, pravdepodobnosť, optimalizácia.
  • Deep learning základy.
  • Bayesian machine learning: ako zakomponujeme neistotu v AI systémoch?
  • Deep learning alebo bayesian machine learning mini-projekt.
  • Kam smerujeme? Zamyslíme sa nad big picture.
Zameriame sa na koncepty, ale kade-tade sa nám tam vnorí matematika, ktorá bude slúžiť len ako prostriedok na lepšie pochopenie. Spravíme si mini-projekt, ktorý prehĺbi naše pochopenie materiálu. Mali by ste teda vedieť základy stredoškolskej matematiky a programovania. Aj napriek technickejšej povahy predmetu sa budeme snažiť všetky koncepty vysvetliť tak, aby boli čo najdostupnejšie.

Matematika

Co je to matematika? Na tom se zatím ani nejlepší mozky neshodly. Je to prostě, co dělají matematici. Přesně to si na kurzu vyzkoušíme a skoro určitě se to zásadně liší od toho, jaký obrázek máte o matematice ze školy. 
V kurzu matematiky prozkoumáme, jak tedy matematici opravdu pracují a podíváme se na základní budovací kameny: definice, axiomy, věty a důkazy. Pomocí nich se potom od úplného základu – pojmu množiny – pokusíme formálně vybudovat koncepty, které už intuitivně znáte ze školy: binární relace (>,<,=), funkce nebo přirozená čísla; a kurz pak uzavřeme pohledem na nekonečno. Na konci kurzu se na tato témata budete schopní dívat z úplně nové perspektivy! Na kurz nejsou potřeba žádné zvláštní předchozí znalosti, jenom chuť přemýšlet, protože na většinu věcí si (s občasnými nápovědami) budete muset přijít sami nebo ve skupince. Ještě drobné upozornění: Kurz je zaměřený na metodu práce matematika a teoretické základy matematiky, bohužel není příliš času na zajímavé aplikace matematiky v reálném životě a tedy na matematiku, jak ji používají třeba fyzici nebo ekonomové. Rozhodně si s vámi ale rád o aplikacích popovídám ve volném čase!

Medicína

Uvažujete nad studiem medicíny? Nebo si chcete jen zkusit, co všechno lékařské povolání obnáší? Projdeme spolu různé lékařské směry, naučíme se základní matracový, pokračovací i intradermální steh, napíchnutí portu, povedeme diferenciálně diagnostické rozvahy nad pacientovými příznaky, pacienta vyšetříme, navrhneme léčbu. Zkusíme být na den psychiatry. Na den dětskými lékaři. Na den infektology nebo imunology. Medicína je jedna, lékařských oborů desítky, onemocnění nepočítaně. Chtěla bych Vám svým medicínským kurzem ukázat, že jakmile se do medicíny společně ponoříme, za šest dnů se z ní sotva vynoříme. A třeba Vás okouzlí tak, jak před pár lety okouzlila mě.

Metodologie vědy

Říká se, že věda je v první řadě o metodě. Descartes to vyjádřil ještě radikálněji: „Mnohem lepší je na hledání pravdy nějaké věci raději nikdy ani nepomyslet, než to podnikat bez metody.” Tento kurz není o samotných faktech, ale o tom, jak se fakta vyrábějí. Pokud se považuješ za analytického člověka a často si (nejen ve škole) kladeš otázky typu „jak na to přišli?“ nebo „jak si tím mohou být jistí?“, je to kurz stvořený pro Tebe. Vhodný je také pro účastníky, kteří už jeden nebo více kurzů na Discoveru absolvovali a chtějí to všechno „nějak zastřešit“.

Migrace a migrační politika

Migrace a migrační politika je kurz určený pro všechny, které toto téma zajímá – nezáleží na tom, jestli jste zapálení do dějepisu anebo směřujete spíše k přírodním vědám. Migrace je téma aktuální, v médiích se o něm v poslední době mluví skoro neustále. Ale jaké jsou informace v médiích? Jsou objektivní? Jsou fakticky správné? A co argumenty odpůrců imigrace do našich zemí?
Cílem tohoto kurzu je si říci něco o tom, co to vlastně ta migrace je, ujasnit si terminologii, která se v bouřlivých debatách často používá více než flexibilně. Dále se podíváme na aktuální trendy v migraci (vnitrostátní i mezinárodní), tedy kdo kam odchází, z jakých důvodů, jaké to bylo v minulosti a co se asi stane v budoucnosti. V rámci bloků o migrační politice probereme, co to vlastně ta migrační politika je, kdo ji ovlivňuje a jak. 
Podíváme se i na konkrétní příklady z konkrétních zemí. Zvláště se budeme samozřejmě věnovat Česku a Slovensku, ale příklady si povíme i z jiných zemí. Během kurzu si budeme povídat, zahrajeme si nějaké hry, přečteme si zajímavé texty a podíváme se na film. V průběhu Discover budete mít také malý „domácí“ úkol, který vám pomůže se na dprobíranými tématy dále zamyslet.

Politologie

Je po volbách. Vítězné straně se opět nedaří sestavit většinovou koalici. Proti jejím 100 hlasům se kdykoli může postavit 100 poslanců opozičního tábora. Proč jsme si znovu zvolili tolik stran s různým programem? Proč prostě nepřidáme do Poslanecké sněmovny jednu židli navíc? Během kurzu si budeme mimo jiné pokládat otázky jako:
  • Jaký dopad má stranický a volební systém na dění v politice státu?
  • Co je to vůbec politika?
  • A stát? K čemu máme stát a kam směřuje?
  • Jakou roli v tom všem hraje politická věda?
Cílem není poznat různé státy, jejch historii a fungování, nýbrž pochopit, motivy aktérů a rámce, ve kterých se pohybují. Ponoříme se do klasické i moderní politické filosofie a utvoříme si představu o tom, jak ta ovlnivňuje fungování politického systému, ve kterém se pohybujeme. Nebo například, jak by mohl vypadat politcký systém budoucnosti. Samozřejmě se při tom dotkneme i chápání pojmů jako je demokracie, doktríny, ideje.
Při tom všem budeme vycházet z domácí přípravy, ale i krátkých textů a schémat, které si projdeme během samotného kurzu. Otestujeme si, kam zapadáme na spektru politických idejí, budeme hrát o přežití v Hobbesově přirozeném stavu a prodiskutujeme některá témata, která pálí i univerzitní politické vědce.

Psychologie

Na Discover sa na psychológiu pozrieme viac ako na vedu, než je bežne zvykom. Na kurze si vyskúšame rozličné psychologické experimenty, budeme sa hrať hry a diskutovať o tom, ako my ľudia rozmýšľame, cítime a reagujeme. Zamyslíme sa, ako sa tieto poznatky dajú získať experimentálne, a kde sú hranice poznania v experimentálnej psychológii.
Spolu sa pozrieme na tieto oblasti:
  • Čo sú emócie, ako fungujú, a aké sú dôsledky ak nefungujú.
  • Čo je osobnosť, z čoho sa skladá, ako sa vytvára a ako sa mení.
  • Odkiaľ sa berie morálka, dobro a zlo v nás.
  • Čo je príťažlivosť a prečo sa nám niekto páči viac a niekto menej.
  • Ako funguje naša schopnosť sa rozhodovať a podľa čoho sa rozhodujeme.
  • Ako sa tvorí prvý dojem, ako ľahko či ťažko je ho zmeniť, čo sú stereotypy a ako fungujú a či sa naozaj dá na svet pozerať bez predsudkov.

Robotika

Na kurze sa ponoríme do fascinujúceho a rýchlo sa rozvíjajúceho sveta robotiky. Spoločne sa pozrieme na princípy toho ako súčasné roboty fungujú, ako rozmýšlajú, a ako sa učia vykonávať základné úlohy. Vysvetlíme si najdôležitejšie problémy ktoré musí vedieť robot riešiť a tiež metódy ktoré sa pri tom používajú. Kurz bude plný príkladov zo súčasnej robotiky a je vhodný pre viac technicky zmýšlajúcich. Zamyslíme sa však aj nad obecnými otázkami o limitoch robotov a tiež o ich budúcnosti a implikáciach pre ľudstvo ako celok. Kurz bude prebiehať podľa jednotlivých tém:
  1. Úvod – čo je to robot, stručná história robotiky, ako robot funguje, porovnanie robotov, čo v súčasnosti vedia a čo nie.
  2. Robotické vnímanie – Ako roboty vnímajú a chápu svet okolo seba pomocou senzorov.
  3. Robotické rozhodovanie – Podľa čoho sa robot rozhoduje aby dosiahol daný cieľ?
  4. Robotické učenie – Metódy ako sa robot môže sám zlepšiť, prípadne naučiť niečo nové.
  5. Case studies – Fungovanie samojazdiacich automobilov a exoplanetárnych robotov.
  6. Budúcnosť robotov a umelej inteligencie – Budú roboty niekedy inteligentnejšie ako ľudia? Ak áno, mali by sme sa toho obávať?

Sociologie

Sociologie na Discoveru se zaměřuje na současná společenská témata spíše než na historické sociologické teorie. Budeme diskutovat aktuální společenské problémy, které mají dopad na nás i naše okolí, a především se snažit rozumět chování lidí, kteří se narodili v jiném prostředí než my. Hodiny jsou interaktivní a výuka probíhá za pomocí videí, prací se sociologickým výzkumem a skupinových diskuzí. Během Discoveru se soustředíme na tato témata:
  1. Nové náboženské skupiny: Kdo je typickým členem Mormonů? Vymývají Jehovisté mozky? Jak se chovat, když se váš kamarád stane členem sekty?
  2. Sociální stát: Má vůbec smysl starat se o ty nejzranitelnější členy naší společnosti? Srovnání různých přistupů a diskuze nad budoucností sociálního státu.
  3. Většinová společnost a menšiny: Soužití různých etnických a náboženských skupin často přináší napětí. Má každý předsudky? Jak vznikají, k čemu jsou dobré a lze je snížit?
  4. Nerovnosti ve vzdělávání: Děti s nejvyšší pravděpodobností dosáhnou stejného vzdělání, jako mají jejich rodiče. Proč? A je to něco, co by se mělo změnit?
  5. Sociologický výzkum: Statistika, výzkum a jak se dají využít a zneužít v reklamě, médiích a běžném životě.
  6. Gender: Byl by váš život jiný, kdybyste se narodili s opačným pohlavím? Jsou rozdíly mezi ženami a muži vrozené a přirozené nebo je vytváříme jako společnost?

Teorie her

Zajímá Tě, jak si koalice dělí zisk? Kterak se vyjednává? Jak spolu firmy soutěží a která má občas výhodu? Chceš se naučit, jak porazit své kamarády v pokeru nebo hře kámen-nůžky-papír-ještěr-Spock?
Jestli ano, vydej se s námi na exkurzi do rychle se rozvíjejícího oboru: teorie her. Konkrétně si spoustu her zahrajeme přímo v hodinách, zasoutěžíme si v řešení rébusů a zkritizujeme, na co teorie zatím nestačí.
Pro úspěšné zvládnutí kurzu by bylo vhodné, abys už někdy ve škole viděl(a) funkce (stačí velmi jednoduché, jako například 2x-4), všechno ostatní se naučíš přímo v hodinách.

Výtvarná tvorba v teorii a praxi

Jana Kotíková
Abyste se kurzu mohli zúčastnit, určitě nemusíte umět dobře kreslit a malovat (i když můžete) – úplně stačí, když Vás moderní umění zajímá, chcete o něm diskutovat, a máte odvahu zkusit taky něco vytvořit. Seznámíme se podrobněji s některými významnými moderními díly napříč historií, pomocí interpretace jednotlivých uměleckých děl formou diskuze a vlastní tvorby. Zamyslíme se nad tím, kde jsou hranice umění, co se za něj ještě dá považovat, a probereme oblíbené otázky typu „proč tohle visí v galerii a říkají tomu umění, když by to zvládlo namalovat i malé děcko?“ 
Kurz bude zaměřený především na vnímání a chápání uměleckých děl skrze expresivní interpretaci. To v praxi znamená, že se nebudeme o dílech jen bavit, ale zkusíme ho lépe pochopit pomocí vlastní tvorby. Opravdu nejsou nutné žádné předchozí zkušenosti s vlastní tvorbou, nicméně chuť tvořit, odvaha a motivace jsou naprosto nezbytné. Naučíme se tedy něco málo s teorie a dějin umění, ale také si toho hodně vyzkoušíme na vlastní kůži.
Vybraná témata, kterými se v kurzu budeme zabývat, jsou například: Toyen (surrealismus), František Kupka (abstraktní umění), Land Art, autopotréty a další.

KURZY NABÍZENÉ NA DISCOVER 21.8. – 28.8.2016

Bioetika

Bioetika je aktuální a rychle se rozvíjející kategorie aplikované etiky, která řeší základní otázky lidského života ve vztahu k novým technologiím a vědeckému pokroku. Hranice možného a představitelného se posouvá a ve hře není nic jiného než lidský život – kde začíná a končí? Měl by lékař zachraňovat dítě vážící 500g? Budeme děti navrhovat podle svých představ a místo biologického táty a mámy mít třeba dvě biologické mámy? Proč pacient může odmítnout lékařskou péči, ale nemůže požádat o eutanazii? Kdo má právo vlastnit naše geny? Nebylo by lepší obchod s orgány legalizovat? V kurzu bioetiky budeme na tyto a podobné otázky hledat odpovědi pomocí základních etických principů jako utilitarismu a deontologie. Kurz bude probíhat podle jednotlivých témat:
  1. Úvod do filozofie etiky, úvod do bioetiky, zamyšlení se nad svými vlastními názory a předsudky v oblasti bioetiky.
  2. Umělá reprodukce – děti ze zkumavky na přání; náhradní mateřství; možnosti 3 a více rodičů.
  3. Genetika – klonování; manipulace s geny ke zlepšení inteligence či vzhledu; hledání hranice toho, co je “normální”.
  4. Obchodování s orgány – hledání odpovědí a argumentů proč trh s orgány legalizovat či nikoliv.
  5. Smrt a umírání – co je to dobrá smrt; eutanazie; paliativní péče.
  6. Simulace etické komise v nemocnici společně se studenty v kurzu medicíny – na skutečném případě ze života budeme modelovat rozhodování o léčbě, životě a smrti.
V kurzu budeme hodně diskutovat na základě předem zaslaných materiálů, jako například novinové články, televizní dokumenty, filmy, nebo TedX přednášky. Kurz je určen zejména pro účastníky, kteří se nebojí důležitých a komplikovaných témat a kteří si chtějí otestovat své etické postoje, nebo je změnit či teprve vytvořit. Kurz proto není zaměřen na debatu ve smyslu soutěžního debatování, ale na debatu, která Vám pomůže najít vlastní odpovědi na etické otázky. V kurzu nebudeme provádět vědecké ani laboratorní experimenty.

Debata pre začiatočníkov

Argumentácia je súčasťou bežného života každého z nás. Umenie presvedčiť súrodencov, rodičov, učiteľov či kamarátov vyžaduje v každej situácii tie isté základné zručnosti. V tomto kurze sa naučíte tvoriť argumenty, dokazovať svoje tvrdenia, reagovať na cudzích, a na čo je to všetko dobré – od riešenia problémov v škole či v komunite, až po celospoločensky závažné témy. Naučíte sa, ako funguje formálna debata, a ako môže búrať predsudky a viesť k hlbšiemu pochopeniu vašich vlastných názorov. Možno sa pridáte k absolventom kurzu, ktorí sa rozhodli založiť debatný klub. To všetko pod vedením lektorov, ktorí sami boli či ešte stále sú aktívnymi debatérmi.

Debata pre debatérov

Tento kurz je určený pre debatérov, ktorí majú za sebou aspoň rok v debatných programoch SDA či ADK. Jeho predmetom budú pokročilé argumentačné techniky, debatná stratégia, stavba argumentačných línií a základné princípy rozhodovania. Hodiny budú pozostávať najmä z cvičení, aby účastníci mali dostatok priestoru novonadobudnuté zručnosti vyskúšať v praxi.

Ekonomie

Kurz ekonomie je zaměřený na to, jak se na svět dívají ekonomové a jak tenhle způsob uvažování využít při přemýšlení o různých každodenních situacích ale i celospolečenských problémech.
První polovina kurzu nabízí postupné seznámení se základními koncepty a principy v ekonomii. Budeme společně přemýšlet, jak se lidé rozhodují – racionálně i iracionálně – a co nám to může napovědět o tom, jak funguje tržní ekonomika i kdy selhává. V druhé části kurzu se pak budeme bavit více ze široka o nejrůznějších aktuálních tématech. Proč různí lidé dostávají za stejnou práci různě zaplaceno? Je spravedlivé, že někdo si vydělá za hodinu víc, než většina lidí na světě za celý svůj život? Může ekonomický růst pokračovat do nekonečna? A proč předpovědi ekonomů někdy nevychází?
Vše bude probíhat hlavně prostřednictvím experimentů a diskuzí. Na vlastní kůži si vyzkoušíš, jak funguje svobodný trh nebo jak (i)racionálně se rozhoduješ a zkusíš si navrhnout řešení některých problémů, se kterými se ekonomové běžně setkávají. K absolvování kurzu není potřeba žádná předešlá znalost ekonomie ani specifické dovednosti.

Film

“Jak se pozná dobrý scénář?
Kdo je to dramaturg?
Kolik stojí průměrný český film, kde na něj vzít peníze a kolik musí přijít do kina diváků, aby se náklady vrátily?
Jaký má národní kinematografie sociální a ekonomický význam pro společnost?
Jak vypadá průběh developmentu, natáčení a postprodukce? 
Pojďte se začít na film dívat z jiného úhlu a vše si společně vyzkoušet v praxi při přípravě krátkého, ale profesionálně připraveného filmu!
Zkusíme společně vymyslet námět, synopsi a definovat dramatické cíle jednotlivých postav. Napsat krátký scénář podle schématu filmového vyprávění, vymyslet režijní i obrazové pojetí a nakreslit storyboard. Připravit samotné natáčení.
Pokud se nám toto vše podaří, natočíme společně hvězdný krátký film. A pokud ne, natočíme ho taky a nazveme ho filmem experimentálním. ☺
Kurz nejen pro budoucí filmové profesionály, ale pro všechny, kteří chtějí na týden proniknout do filmového průmyslu a začít film vnímat trochu jinak.”

Fyzika

Jazykem fyziky jsou diferenciální rovnice, což by nemuselo být ze středoškolských hodin patrné. Základní objekty diferenciálních rovnic, tedy derivace, se totiž probírají až k maturitě. Bez nich je ale fyzika statická, neschopná plně popsat pohyb, rychlost, akceleraci a téměř jakoukoli jinou změnu. Společně to napravíme! 
Během prvních lekcí dostanete úvod do diferenciálního počtu a diferenciálních rovnic. S tímto aparátem se následně vrhneme na fyziku. Jádrem kurzu bude co nejkompletnější popis zdánlivě jednoduchého fyzikálního systému, tzv. harmonického oscilátoru. Důvěrně ho znáte: jakékoliv závaží na konci kmitající pružinky se chová jako oscilátor. Ve fyzice jste se možná i učili, jak zapsat pozici závaží v závislosti na čase. Možná vám i učitelé ukázali, jak se v čase proměňuje jeho rychlost. Přemýšleli jste někdy, jak se k těm vzorcům dopracovat? Z elementárních postřehů o působících silách odvodíme všechny vztahy, které jste doteď museli memorovat. Zároveň si zažijete nově naučenou matematiku.
Kurz je určen pro všechny, které slova “matematika” a “fyzika” neuspávají. Celý kurz je o funkcích, takže by bylo dobré, kdybyste o nich ze školy něco věděli; bude se očekávat, že jste už viděli sinus, kosinus a exponenciální funkci. Ideální účastník ale ještě není mistrem v derivování, protože takové by kurz mohl ze začátku trochu nudit. 

Historie

V rámci tohoto kurzu se podíváme na řadu témat, kterými se studium moderní historie v dnešní době zaobírá. V kurzu není cílem učení se jménům či letopočtům, ale získání představy a citu pro to, jak špičkoví historici přemýšlí o zásadních otázkách minulosti i přítomnosti. V jednotlivých hodinách se budeme mimo jiné bavit o následujících tématech:
  • Jaké máme k dispozici historické zdroje, do jaké míry jim můžeme věřit, a co si z nich můžeme odnést?
  • Do jaké míry a proč se lidská společnost v různých obdobích měnila anebo zůstávala stejná? Budeme mluvit o změnách v rámci jednotlivých let, ale i celých staletí.
  • Co vše stojí za rozhodnutími a činy, které přiřazujeme velkým organizacím (př. britské impérium) nebo jednotlivcům (př. královna Alžběta)?
  • Jak moc je naše vnímání světa zkreslené tím, jaká fakta ve škole a z médií získáváme?
  • Proč je historie tak mocným nástrojem politické propagandy jak v minulosti, tak i současnosti?
Ve většině hodin využíváme připravené historické zdroje (texty, obrazy, mapy, fotky, statistiky) a interaktivní cvičení, která mají za cíl poukázat na problematiku, k níž poté v průběhu hodiny hledáme odpovědi skrz moderovanou diskusi.

Interdisciplinarita

Máš pocit, že sa nevieš zmestiť do jedného odboru? Ťahá ťa to ku prírodnej ale aj sociálnej vede, chceš kombinovať umenie s inžinierstvom, vedu s biznisom alebo jednoducho niečo s niečím čo dáva zmysel iba tebe a nikomu inému? Potom si na správnom mieste! V tomto kurze sa pozrieme na koncept „interdisciplinarity“ – prepájanie dvoch a viacerých odborov za účelom vytvárania nových pohľadov na problémy a svet. Príkladom môže byť napríklad 3D tlač v ktorej sa spája umenie, biológia a inžinierstvo alebo aj radikalizácia mladých ľudí, kde by sme sa pozreli na ekonomické, psychologické, politické a geografické faktory. Naším hlavným cieľom bude naučiť sa pozerať sa na problémy z perspektív rôznych disciplín a následne ich skombinovať do skutočne efektívneho riešenia.
Vaša aktivita bude počas našich stretnutí kľúčová. Keďže sa kurz zameriava primárne na zručnosti, hlavnými prvkami hodín budú práca v tímoch, diskusia, prípadové štúdiá a simulácie expertných panelov. Cez ne sa: 
  • s interdisciplinartiou zoznámime
  • vytvoríme spôsoby kombinovania viacerých disciplín,
  • aplikujeme interdisciplinaritu na globálny problém a jeho riešenie vo vašej škole alebo meste,
  • popodchneme kreativitu šialenými nápadmi a
  • vyskúšame si viesť tím zložený z expertov najrôznejších disciplín.
Témy, ktorými sa budeme zaoberať budú závisieť hlavne od vás. Pred Discoverom sa vás opýtam, aké sú vaše záujmy a čo by ste chceli rozoberať. Tešiť sa ale približne môžete na globálny problém udržateľnosti rozvoja, 3D tlač, súčasnú imigračnú krízu či konšpiračné teórie.Z kurzu budete odchádzať so zručnosťami analýzy a navrhovania riešení zameraných na medziodborové perspektívy, ktoré využijete v škole, v práci a najmä pri manažovaní vlastných projektov. 
Kurz si určite užijú tí, ktorí už o kombinovaní záujmov/odborov uvažovali, ale aj tí, ktorých to ešte len začína zaujímať. Práve vaše poznatky sa budeme čo najviac na hodinách snažiť využiť a ďalej rozvinúť (ale to, že ich mať nebudete vôbec nevadí).

Literatura

Literatura je jednou z odpovědí na málo úspěšné pokusy filosofů i vědců objasnit podstatu a smysl života člověka. Co nás tak fascinuje na příbězích? Kolik reality je v každé fikci? A co nám o místě jednotlivce v moderním světě říká beletrie a poezie stará desítky či stovky let? V tomto kurzu během společné diskuse detailně prozkoumáme několik kanonických textů literatury (nejen) 20. století a budeme hledat, jaký – pokud vůbec nějaký – význam mají pro naše životy ve střední Evropě na počátku 21. století. Všechny diskuse v kurzu budou vycházet přímo z původních textů, zásadní pro nás bude vlastní čtenářská zkušenost. Skrz diskusi se následně dostaneme k teoretickým otázkám jako například:
  • Jaký je vztah mezi čtenářem a textem?
  • Jak oddělit komično a tragično?
  • Můžeme znát autorův záměr? Má smysl se o to pokoušet?
  • V čem je důležitá perspektiva vypravěče?
  • Jak souvisí styl s obsahem díla?
Vloni jsme četli díla od Franze Kafky, Bohumila Hrabala a Jana Balabána konečnou podobu letošního sylabu připravíme společně s účastníky kurzu před začátkem Discoveru.

Medicína

Medicína vychází z přírodovědných a technických oborů, ale ve středu jejího zájmu stojí člověk. Snaží se pochopit, jak lidské tělo funguje a proč a jak může onemocnět. Zabývá se vším, co na člověka a jeho nemoci má vliv: od genů a molekul, přes rozmanité mikroorganismy a jejich komplikovanou interakci s námi, až po psychický svět každého člověka a jeho sociální prostředí. My do komplexního a neustále se vyvíjejícího světa medicíny každý den nahlédneme prostřednictvím jiného z jejích vzrušujících oborů:
1. den: Co se děje, když selžou orgány? Které orgány potřebujeme k životu a jak to vypadá, když přestanou fungovat? Jak a do jaké míry se dá jejich funkce nahradit? Nechá si to naše tělo líbit? Je etické orgány transplantovat?
2. den: Jak může malá změna v jednom genu vést k nemoci, která postihuje téměř celé tělo? Budeme sledovat příběh dvou chlapců, trpících zákeřnou nemocí, na které si ukážeme, co vlastně geny dělají a jakou roli mají v nemocech. Kromě tajů molekulární biologie si také ukážeme, v čem spočívá krása medicíny, když nějakou nemoc dokáže včas odhalit a dětem jinak odsouzeným k těžkému poškození nebo smrti zajistit plnohodnotný život. 
3. den se nám představí obranná armáda našeho těla – imunitní systém. Vypravíme do světa mikrobů, zažijeme jejich útok, podíváme se, jak tělo rozpozná, že je napadeno a jak se umí bránit. 
4. den pohlédneme do tváře největším zabijákům v dějinách lidstva – infekčním nemocem. Jak to vypadá, když se válka s mikroby rozšíří do celého těla? A co se děje, je-li v důsledku infekční nemoci strašlivá síla imunitního systému obrácena proti vlastnímu tělu? Zamyslíme se nad tím, o co vlastně mikrobům jde, v čem je jejich velká síla a proč definitivního vítězství nad nimi zřejmě nikdy nedosáhneme.
5. den: Klinická neurověda. Jak funguje lidský mozek? Proč ho máme, co umí a jak dělá to, co umí? A jak to vypadá, když se nějaká jeho část poškodí? Seznámíme se s lidmi, kteří jsou slepí a přesto nevrážejí do věcí, s opicí, která pouhými myšlenkami dokáže ovládat stroje na dálku a s dětmi, které se narodily prakticky bez mozku, a přesto tancují do hudby.
6. den: Kurz zakončíme na pitevním stole. Jaké to je, být v roli soudního lékaře, který ohledává mrtvé tělo a musí přijít na to, jak a kdy daný člověk zemřel? Co se s lidským tělem děje po smrti? Jak vypadá mrtvola a co všechno z ní zkušený lékař může zjistit? Jaké informace vrah nikdy neutají?
Pokud vás někdy zajímalo, jak funguje vaše tělo a co se děje při různých nemocech, a chcete se dozvědět, co o tom ví současná medicína a kde jsou hranice jejích znalostí, je kurz pro vás. Není to „medicína v kostce“, je pro ty, kdo se na věci rádi dívají zeširoka a nebojí se kriticky přemýšlet.

Metodologie vědy

Říká se, že věda je v první řadě o metodě. Descartes to vyjádřil ještě radikálněji: „Mnohem lepší je na hledání pravdy nějaké věci raději nikdy ani nepomyslet, než to podnikat bez metody.” Tento kurz není o samotných faktech, ale o tom, jak se fakta vyrábějí. Pokud se považuješ za analytického člověka a často si (nejen ve škole) kladeš otázky typu „jak na to přišli?“ nebo „jak si tím mohou být jistí?“, je to kurz stvořený pro Tebe. Vhodný je také pro účastníky, kteří už jeden nebo více kurzů na Discoveru absolvovali a chtějí to všechno „nějak zastřešit“.

Neurověda

Porozumět tomu, jak funguje mozek, je jednou z nejlákavějších met současné vědy, je klíčem k lidské mysli a zároveň zdrojem mnoha mýtů a senzací. Co ale doopravdy o mozku víme? Je pravda, že užíváme pouze 10 % jeho potenciálu? A jak je to s pravou a levou hemisférou? Která je racionální a která tvořivá? Jak velký mozek měl Einstein? A jak velký ho má slon? 
  • Z čeho se skládá mozek? Synapse, neurony, zákruty, laloky a vše okolo. Podíváme se na stavební díly mozku a odpovíme na otázku, zda na velikosti opravdu záleží.
  • Jak zkoumat mozek a proč? Projedeme si plejádu metod, které se dnes užívají ke zkoumání v neurovědě a seznámíme se několika neuro-celebritami, jež se proslavily tím, že jim v mozku něco chybí (je to kolečko? uvidíme!).
  • Lateralizace funkce. Hemisféry máme dvě – pravou a levou. Liší se nějak zásadně, anebo je jedna z nich náhradní? Co se stane, když člověku zbude jenom jedna?
  • Zrak ze sítnice až k týlnímu laloku – oko je oknem do duše, ale vidění není žádná legrace. A jakto, že se jakákoli barva dá vytvořit smícháním červené, modré a zelené?
  • Paměť a hippocampus aneb jaké je to být hlavním hrdinou filmu Memento?
  • Mluvit a rozumět jazyku – počínaje Brocovou a Wernickeho afázií, konče funkční magnetickou resonancí. Co víme o tom, jak funguje jazyk?
Kurz je určen pro všechny, koho mozek zajímá. Předešlá znalost se nepředpokládá. Učit se budeme pomocí příkladů. Otázky zvídavé jsou vítány.

Právo

“Kým všetky profesie sú sprisahania proti laikom, len právo je sprisahaním proti všetkým.”
Počas kurzu spolu podstúpime dobrodružnú cestu od Chammurapiho pravidla “oko za oko a zub za zub” až po najmodernejšie zákony našej spoločnosti. Síce sa ich nebudeme učiť naspamäť, no budú nám slúžiť k tomu aby sme pochopili šesť pilierov práva, ktoré každého právnika sprevádzajú tak štúdiom ako aj celou kariérou. Jednotlivé lekcie budú na pozadí minulých aj súčasných zákonov bližšie predstavovať nasledovné celky:
  • hodnota dobra a spravodlivosti vs. právo;
  • odkiaľ sa tie pravidlá berú – pramene práva;
  • temné kúty duše práva – právo zabiť;
  • právny jazyk ako zdroj moci pre zasvätených;
  • právna argumentácia;
  • právničina na vlastnej koži – simulovaný súdny spor.
P.S.: Bude kopec srandy 😉

Psychologie

Kurz Psychologie bude především o poznání této fascinující vědy na vlastní kůži a pochopení základních principů, které by každý psycholog měl ve své praxi používat. Psychologie není jen o porozumění funkcí základních psychologických fenoménů, ale také o osvojení si specifického způsobu myšlení a nahlížení na jevy a stavy vně i uvnitř nás. Po šesti blocích plných zajímavých teorií, experimentů, cvičení, diskusí, dotazníků, aj. budete o psychologii nejen vědět něco víc než se dozvíte z klasických středoškolských osnov, ale také ji v některých ohledech pochopíte v hlubším detailu. 
Témata, na která se můžete těšit:
  • vyzkoušíme si navhnout vlastní výzkum či experiment se všemi patřičnými náležitostmi,
    objevíme jednotlivé osobnostní typy a možná i pochopíme, proč si s některými rozumíme lépe než s jinými,
  • rozpoznáme některé psychické poruchy a naučíme se je správně pojmenovat,
  • podíváme se na zoubek lásce a partnerským vztahům,
  • ponoříme se do takřka detektivní práce, zkonstruujeme místo činu a vyprofilujeme potenciálního vraha
  • a v neposlední řadě budeme diskutovat, tříbit si názory a rozšiřovat vlastní pohledy.

Rozvojová studia

Rozvojová studia se zabývají zkoumáním života v zemích třetího světa, bariér bránícím ekonomickému růstu a dalších faktorů ovlivňující blahobyt obyvatel. Kurz se bude zaměřovat na vybrané problémy rozvojových zemí, jejich příčiny a možné řešení s důrazem na jejich provázanost na dění v rozvinutém světě. Kurz bude obsahovat těchto 6 základních okruhů:
  1. Chudoba – Co vlastně znamená být chudý? Jak se chudoba definuje? Jaké má chudoba dopady v rozvojových zemích? A jak se s ní dá bojova
  2. Nerovnost – Jak ekonomická nerovnost ovlivňuje společenský rozvoj? Jak se dá docílit větší rovnosti? A má touha po větší rovnosti vůbec smysl?
  3. Migrace – Proč lidé migrují? Jaké dopady má migrace na světovou ekonomiku? Jaké dopady má na jednotlivé migranty? Co a koho migrace stojí?
  4. Vzdělávání – Jaké má vzdělávání přínosy a náklady? Co brání lepšímu vzdělávání v rozvojových zemích? A proč rozvojové organizace kladou důraz na vzdělávání děvčat?
  5. Ekologie a dopady na životní prostředí – Co stojí ekonomický rozvoj? Jaké má dopady na životní prostředí? A jak se může definovat cena čistého vzduchu nebo neznečištěné vody?
  6. Rozvojová pomoc – Co dělá západní svět (resp. co si myslí, že dělá), aby pomohl chudým státům se rozvinout? Jak může rozvojová pomoc škodit? Jak by mohl západní svět lépe pomoci rozvojovým zemím?
Kurz bude obsahovat několik experimentů a praktických úkolů, kdy účastnici budou sami navrhovat možná řešení existujících problémů a následně o nich diskutovat. Důraz bude kladen na přemýšlení nad současným stavem a schopnost artikulovat svůj názor. Povinnou přípravou pro kurz bude studium předem zaslaných materiálů, jako jsou například novinové články, filmové dokumenty nebo nahrané přednášky. Kurz je určen zejména pro účastníky, které zajímá svět kolem sebe a kteří mají zájem přemýšlet nad tím, jak se dá ovlivnit.

Sociologie

Sociologie na Discoveru se zaměřuje na současná společenská témata spíše než na historické sociologické teorie. Budeme diskutovat aktuální společenské problémy, které mají dopad na nás i naše okolí, a především se snažit rozumět chování lidí, kteří se narodili v jiném prostředí než my. Hodiny jsou interaktivní a výuka probíhá za pomocí videí, prací se sociologickým výzkumem a skupinových diskuzí. 
Během Discoveru se soustředíme na tato témata:
  • Nové náboženské skupiny: Kdo je typickým členem Mormonů? Vymývají Jehovisté mozky? Jak se chovat, když se váš kamarád stane členem sekty?
  • Sociální stát: Má vůbec smysl starat se o ty nejzranitelnější členy naší společnosti? Srovnání různých přistupů a diskuze nad budoucností sociálního státu. 
  • Většinová společnost a menšiny: Soužití různých etnických a náboženských skupin často přináší napětí. Má každý předsudky? Jak vznikají, k čemu jsou dobré a lze je snížit?
  • Nerovnosti ve vzdělávání: Děti s nejvyšší pravděpodobností dosáhnou stejného vzdělání, jako mají jejich rodiče. Proč? A je to něco, co by se mělo změnit?
  • Sociologický výzkum: Statistika, výzkum a jak se dají využít a zneužít v reklamě, médiích a běžném životě. 
  • Gender: Byl by váš život jiný, kdybyste se narodili s opačným pohlavím? Jsou rozdíly mezi ženami a muži vrozené a přirozené nebo je vytváříme jako společnost?

Teorie rozmnožování

Život na Zemi vznikol pred 3,5 miliardami rokov a odvtedy pretrval až dodnes vďaka rozmnožovaniu. Počas kurzu sa budeme snažiť odhaliť na čo je rozmnožovanie dobré a na čo zlé, prečo sa rôzne organizmy rozmnožujú rôznymi spôsobmi a vyskúšame si, ako sa rozmnožovanie a kríženie využíva v genetickom výskume. A k tomu vyriešime niekoľko genetických záhad vrátane toho, prečo niekedy matka nie je matkou svojich detí, a pozrieme sa na svoju DNA.
Program počas jednotlivých hodín bude približne takýto:
1. Budeme rozmýšľať, prečo a ako vzniklo rozmnožovanie a diskutovať o výhodách a nevýhodách pohlavného a nepohlavného rozmnožovania. Povieme si, akú úlohu pri rozmnožovaní zohráva DNA a ako by to vyzeralo bez nej, a jednoduchým experimentom si každý môže vyizolovať vlastnú DNA. 
2. Budeme hľadať najčudnejšie spôsoby rozmnožovania, aké na Zemi existujú a diskutovať, prečo dotyční využívajú práve také stratégie.
3. Ukážeme si, je určené pohlavie u rôznych organizmov a budeme diskutovať, ktorý typ je výhodnejší pre rôzne typy životných stratégií – napríklad prečo je niekedy výhodnejšie sa riadiť teplotou prostredia a nie génmi. Prídeme na to, ako je možné, že žena môže mať genetickú informáciu muža, a vypočítame niekoľko genetických príkladov.
4. Zistíme, že gény nie sú všetko, ale dôležité je aj to, aby boli správne regulované. Vysvetlíme si, prečo na životaschopné embryo treba vajíčko aj spermiu a budeme diskutovať, aký to má dopad na klonovanie a strakatú srsť mačiek. 
5. Vyriešime niekoľko genetických záhad – napríklad ako je možné, že matka nebola matkou svojich detí, ktoré porodila, a prečo žena ľahšie prijme transplantát od svojho muža potom, ako s ním má deti. 
6. Ukážeme si, ako sa rozmnožovanie využíva v genetických experimentoch a šľachtení, a na papieri si vyrobíme mutovanú myš. 
Kurz je určený pre všetkých so záujmom o biológiu, čo vedia, čo je DNA, gény a chromozómy, a že deti nenosí bocian.

Trestná justícia

Keď človek spácha trestný čin, štátu vznikne právo ho spravodlivo potrestať a jemu povinnosť sa tomuto trestu podrobiť. Štát to robí preto, aby pred najškodlivejšími činmi jedincov chránil ostatných členov spoločnosti, predchádzal trestnej činnosti, zabezpečil spravodlivosť pre obete, a tiež napravil páchateľa. Otázkam viny a trestu sa venuje trestná justícia. V prvom rade trestné právo hmotné poskytuje záväzné pravidlá, na základe ktorých sa voči osobám vyvodzuje trestná zodpovednosť, vypočítava, ktoré formy konania sú trestné a aké tresty je za nich možné uložiť. Tieto normy uvádza v život trestné právo procesné, ktoré obsahuje pravidlá, podľa ktorých orgány justície vyšetrujú trestnú činnosť a trestajú jej páchateľov. Spoločenskému kontextu, v ktorom sa trestná činnosť odohráva, sa venuje kriminológia. Snaží sa odpovedať na otázky, prečo sú určité činy dovolené a iné zakázané, akí sú páchatelia a obete, koľko trestnej činnosti sa v spoločnosti pácha a čo sa s tým dá robiť. Kurz trestnej justície sa bude dotýkať rozličných otázok o zločine a páchateľoch, a to v týchto okruhoch:
  1. Základy trestnej zodpovednosti, alebo nie je zabitie ako zabitie
  2. Základné princípy trestného konania a ochrana ľudských práv, alebo prečo máme chrániť „zločincov“?
  3. Medzinárodná trestná justícia – prípad genocídy v Rwande
  4. Základy kriminológie, alebo prečo ľudia páchajú trestnú činnosť a je možné tomu zabrániť? Prečo po Nežnej revolúcie zachvátila Česko-slovensko vlna zločinu?
  5. Modelové hlavné pojednávanie pred trestným súdom, alebo poďme súdiť lektora Discoveru.